Windsurfbolt    
vissza vissza  
 


Kanári szigetek.
Tenerife és Gran Canaria
írta: Hollósi Péter – VENTO szörfbolt - www.windsurfbolt.hu

A Kanári szigetek (Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, La Gomera, El Hierro és La Palma) sokáig egzotikus úticélnak tűnt, de amióta a charter és hagyományos légitársaságok mellett már fapados megoldással is elérhetők, átszállás nélkül is, azóta ugrásszerűen nőtt meg az odalátogató hazai nyaralók száma.
Természetesen fél Európa és Oroszország is szívesen választja úticélnak a szigeteket, hiszen az időjárás egész évben szuper, a levegő 23-28 fok között, szinte állandó és a víz hőmérséklete is vállalható a vízisportokhoz és strandoláshoz. Sokan töltik itt nyugdíjas éveiket és az őket kiszolgáló bevándorlók száma is magas, igazán multikulturális a lakosság, mindamellett, hogy a spanyol hagyományokat is őrzik. A szigetek varázsa főleg abban rejlik, hogy kis területen, elérhető távolságban szinte egy kontinenst fedezhetünk fel, adottak az óriási vulkanikus hegyek, csodaszép homokos és sziklás tengerpartok, néhol buja a növényzet, és van ahol igazi sivatagot is találunk, vannak lakatlan területek, nagyvárosok, üdülőterületek és kis falvak is. A nyaralók a szinte állandó szél és hullámzás miatt általában a szigetek dél-délnyugati részére szorulnak és teret tudnak adni a vízisportolóknak. Állva evezni (SUP, stand-up-paddle) mindenhol lehet, bár nem mindegy, hogy milyen tudásfokozattal indulunk az óceánnak, míg a nyugati oldal meredek sziklái alatt, szélcsendben egy kezdő is könnyen, addig az északi / keleti oldal hullámai között már egy profi is nehezen boldogul el. Ahol a hullám zavaróan nagy, márpedig óceánról beszélünk, tehát nem ritka a 3-4 méter sem, ott a hullámlovasok és bodyboardosok kapnak teret. Las Palmasban a városi Las Canteras beach olyan, mintha Kaliforniában lennénk, egymást érik a shopok, a parton pedig egyszerre több szörfiskola oktatja csoportosan a kezdőket. Alaphelyzetben is van egy méteres hullámzás, a part homokos, veszélytelen, megéri pár euróért deszkát bérelni és kipróbálni ezt az itthon sajnos nem űzhető sportot. Gran Canaria-n az északi spotok, mint El Frontón vagy El Puertillo környéke már nem a kezdőknek valók, gyakorta rendeznek itt versenyeket is.
Általánosságban elmondható, hogy télen októbertől márciusig, nagyobbak az óceáni hullámok, míg nyáron az erős szél okoz gyakran zordabb vízfelületet. Tenerifén Playa de las Américas (La Izquierda) a legkedveltebb spot, de északon El Socorro és Igueste de San Andrés is kitűnő hullámokat biztosít. A windsurf-ös magyarok is hamar felfedezték a szigeteket, nem csoda, hiszen a fenti hullámokon túl a szél is a szigetek jellegzetessége, főleg nyáron. Júniustól- szeptemberig uralkodó szélirány az észak-keleti, ami Tenerifén El Medano-t, Gran Canarian Pozo Izquierdo-t fújja telibe. Pozo erősebb, sőt gyakran túl erős. Haladó szörfös kell ahhoz, hogy a parti kerek köveken be tudjál egyensúlyozni a törő hullámok ellenére. Innentől viszont igazi profi hely, a zászlóval jelzett szikla és a bunker a beach végén kijelöli, hogy hol a parti széle a játszótérnek, de befelé nyílt a tenger. Nagyok a hullámok, de TÉNYLEG, a színvonal is magas, rengeteg a profi helyi, de a világkupa versenyzők is itt edzenek, hiszen a PWA évente rendez itt wave futamot. Minden a windsurfről szól, az autópályán is szörfös piktogrammal jelzik a lehajtót, és szörfös installáció is van a parton. Innen pár kilométerre, Vargas beachen áll az egyik leghíresebb lokál - Philip Köster - háza, de Dunkerbeck, Daida és Iballa Moreno is Gran Canarian születtek, és értek fel a csúcsra.
Tenerife windsurf spotja, egyértelműen El Medano, illetve a szomszédos öböl Cabezo. A vízbejutás barátságos, a szörfkölcsönzők a parton várják a tesztelőket. Te is teszt rider lehetsz, hiszen már 2018 nyarán a jövő évi Quatro és Goya vitorlákat és deszkákat próbálhattuk mi is. Aki freeridenál többre vágyik, pár perc szörfözéssel elérheti a kikötő móló hullámtörését és utána Cabezo csodás breakjét. Nem meglepő, de ide is minden évben szerveznek világkupa futamot és persze itt is rengeteg helyi telepedett le, mint Dany Bruch. Több kisebb szörfgyártó, mint a D'Light, Cutre, Proof, Bruch Boards, Flight Sails is működik a környéken, de a SimmerStyle is erősen kötődik a tesztparadicsomhoz. A nem szörföző családtagoknak is kedvez a helyszín, hiszen a spotig érnek a városi-tengerparti bárok és strandok, hal és tapas éttermek. Így a barátnők, gyerekek is élvezhetik a helyet, ameddig az egyszeri szörfös is a mennyekben érezheti magát. A kis mozgás után is akad bőven látnivaló, mert a Teide vulkánra felmászni vagy lebringázni, a szerpentineken motorozni vagy a Loro parkban delfinshowt nézni, bolyongani Maspalomas homokdűnéin egy életre szóló élmény.